Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Mutlu ve huzurlu yaşamanın sırrı

Hayat hepimiz için farklı zorlukları ile nanik yapıyor. Ama hepimizin karşılaştığı sorunların üstesinden gelebilmek için yapmamız gerekenler de var. Onları sizler için derledik...
Mutlu ve huzurlu yaşamanın sırrı

Hayat, tabi ki hiçbir zaman kolay olmadı. Geçmişimiz birçok sıkıntı ve travmayla dolu olabilir, ancak bugün hayatınıza devam edebilecek seviyedeyseniz, balkonda oturup çayınızı yudumladığınızda aklınıza güzel anılar gelebiliyorsa; başınıza gelenlere iyi ki olmuş diyebilirsiniz. Çünkü bu sizin daha iyiye gitme konusunda kendinizi nasıl motive edebildiğinizin işaretidir. Küllerinizden doğmayı öğrenmişsinizdir. Bugün burada bu şekilde duruyor olmanızın sebebi de bu.

Aslında bu kadar zorlukla yüz yüze gelmişken, bu gücünüzü iş hayatınız ve belki de girişimcilik için kullansanız nasıl olur?

Barış içinde yaşamayı seçin
Bu çevrenizdekilerle, şu anki durumunuzla ve ilerlediğiniz yolla barış sağlamak demek. İş hayatı iniş çıkışlarla doludur. Eğer bununla barışmayı seçersiniz, gerilerek vakit kaybetmek yerine, bir plan yapabilir ve bu plana sadık kalabilirsiniz. Çılgınca gelebilir ama huzur, dikkat dağınıklığını engeller. Bu sayede daha odaklı çalışırsınız. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakır, kendi işinize bakar ve her gün kendinizle gurur duyarsınız.

Sürece güvenin
Sıkıştığınız zamanlarda teslim olmayı bilmek çok önemli. Bu bir zayıflık gibi mi geldi? Asla öyle değil. Liderlikle alakalı birçok yazısı bulunan başarılı yazar Mike Myatt, liderlikle teslimiyet kelimelerinin çok fazla beraber anılmadığını; toplumun teslim olmayı bir zayıflık olarak gördüğünü; ancak aslında bunun çok büyük bir liderlik erdemi olduğunu söylüyor. Daha açık konuşmak gerekirse, bu insanları tası tarağı toplayın gidin demek değil. Bu gerektiğinde işleri akışına bırakabilme sanatını öğrenebilme.

Önemli olan güvenebileceğiniz tavsiyelere sahip insanlar, arkadaşlar edinmek ve bu yolculukta size tam destek olacak bir aileye sahip olmak.

Mutlu yaşayın
Mutlu yaşamak bir seçimdir. Kyoto Üniversitesi’nde gerçekleştirilen beyin araştırmasında Dr. Wataru Sato, mutluluğun, beynin mutluluk üreten yerinin precuneus’un büyüklüğüne bağlı olabileceğini söylüyor.

Çalışma, pozitif davranışları (örneğin, meditasyon) seçtiğinizde, bu bölgenin büyüyeceğini söylüyor. Günlük alışkanlıklarınızı değiştirerek, bunu yapabilmeniz mümkün.

Olumsuz düşünceler, tuzak gibidir. İçine girdiğinizde, çıkmanız zor olur. Bunlardan uzak durmak için, kendinizi nasıl iyi hissediyorsanız onu yapın. Bu meditasyon da olabilir, kitap okumak da olabilir, dua etmek de olabilir. Buna siz karar verin. Sadece size gerçekten iyi geldiğinden emin olun.

İyi ilişkiler edinmeyi tercih edin
Zaman geçtikçe arkadaş seçimimizde daha ince davranmaya başlarız. Bu doğru bir şey. İnsanlarla olan ilişkimiz, mutluluğumuzu sürdürmenin anahtar noktasıdır.

Bu sözü Harvard Üniversitesi profesörü George Villant da destekliyor. Kendisi 72 yıllık hayatında, savaş, kariyer, evlilik, boşanma, babalık, dedelik, yaşlılık gibi birçok şeyi tecrübe etmiş biri. Geriye baktığında ise şunu söylüyor, “Hayatta en önemli olan şey, diğer insanlarla olan ilişkinizdir.”.

Biz insanlar, birbirimizden öğrenir, birbirimize öğretiriz. Yeter ki verilen dersin size faydası olsun.

sosyalmedya.co'dan alıntı yapılmıştır.

SON BLOGLAR