Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Bilgisayarın sabit diskinizi nasıl temizlenir?

Sabit diskinizi temizlemek duyulduğu kadar eğlenceli bir iş, ama ya 10 dakika içinde gerçek bir değişiklik yapabileceğinizi söylersek?
Bilgisayarın sabit diskinizi nasıl temizlenir?

Düzensiz, karmakarışık bir sabit diske sahip olmak, sorun oluşturan sebeplerden biri olabilir. Gelecek hafta için, günde bir veya iki kez 10 dakika harcamanız bilgisayarınızın daha az stresli bir ortam olmasını sağlayabilir.

1. Dosya Klasörünüzde bir Arşivleme Sistemi Oluşturun
Dosya klasörleriniz dosyaların yığılmasıyla çabucak bir savaş alanına dönüşebilir. Eğer en önemli dosyalarınız buradaysa, onlara ihtiyaç duyduğunuzda bulamayacağınız için düzensizlik gerçekten stres seviyenizi katlayabilir. Olay şu ki, her seferinde ilk dosya klasörüne bakıyor olmanız da problemi büyütebilir.

Eğer başarıya odaklanmışsanız, birkaç dakikanızı klasör oluşturmaya harcamalısınız. Örneğin sabit sürücünüzü temizlerken, hayatınızın farklı kısımlarını içeren bir dizi klasör oluşturun: akademik, kişisel, profesyonel, spor vb.

Bir kere sistem oluşturduysanız sakın bırakmayın, devam edin. 10 dakika gibi bir sürede problemin ciddi bir kısmını çözeceksiniz. Devam ettikçe, daha önceki klasörlerinizin hiçbirine uymayan dosyalar için yeni klasörler oluşturacaksınız. Sadece uzaktan alakası bulunan dosyalarla dolu birkaç klasörünüz bulunmasındansa çok fazla klasörünüzün bulunması daha iyi.

Eğer gerçekten çılgın bir doküman klasörünüz varsa, “Düzenlenecek” klasörü oluşturup dosyaları daha sonra kategorize etmek üzere o klasöre doldurabilirsiniz. Sadece unutmadığınızdan emin olun.

2. İndirilenler Klasörünüzü Boşaltın
Tek bir dosyayı bulmak için çokça zaman harcadığınız diğer bir yer de indirilenler klasörünüz. Dosyanın ismini hatırlayamadığınız için aynı klasör içinde aşağı ve yukarı kaydırıp durursunuz.

İndirilenler klasörü geçici depolama yapmak için ideal konumdur; ancak eğer bir dosyayı depolamaya karar verirseniz başka bir klasöre almalısınız. Eğer bir dosya indirdiklerinize benzemiyorsa ya da bir kez kullandıktan sonra ihtiyacınız olan bilgiyi edindiyseniz silin. Bir çok durumda, lazım olması halinde tekrar indirmeniz daha kolay olacaktır.

Eğer Mac kullanıyorsanız, açıkçası dosyalarınızı otomatik olarak silmeye alışıyorsunuz. Yani bunun yerine vaktinizi onları düzenlemeye ayırmak isteyebilirsiniz. Eğer Windows’ta benzer planlarınız varsa, yazının sonunda bunu bizimle paylaşın.

3. Masaüstünüzü Toparlayın
Masaüstünüzü indirilenler klasörü gibi mi kullanıyorsunuz? Bilgisayarınızda düzensiz bir masaüstü, ofis masanızın dağınık olması gibidir – zamanınızı boşa harcatır, sinirlendirir ve hiç de hoş görünmez. Burada yapılabilecek en iyi şey sıfırdan başlamak olur; masaüstünüzdeki her şeyden kurtulun ve nereye aitlerse oraya gönderin.

Çoğu insan için bunu 10 dakikada yapmak sorun olmaz. Ancak sizin masaüstünüz tamamen doluysa biraz daha fazla vakit ayırmanız gerekebilir. Birkaç kere 10 dakikanızı ayırmanız bir işi tamamlamış olmanızı ve istemediğiniz dosyalardan kurtulup yerlerine gerçekten önemli dosyaları koymanızı sağlar.

Mac kullanıcısıysanız, minimalistik bir masaüstü düzenlemek için kullanabileceğiniz çok sayıda araç mevcut, ya da SaneDesk gibi bu işin üretilmiş bir araç kullanabilirsiniz.

Ne yapmaya karar verdiğiniz önemli değil, masaüstünüzü temizleyin. Sonucuna değmeyecek kadar zahmetli görünebilir. Ama bilgisayarınızı açtığınızda temiz bir masaüstü görmek gerçekten çok hoş.

4. Çift Dosyalardan Kurtulun
Bir dosyanın birden fazla kopyasını bulundurmak alan kaybıdır. Ve bir resmin ya da bir şarkının çift kopyasının bulunması sorun olmasa da, eğer bunlardan yüzlercesi bilgisayarınızdaysa sabit disk alanınızda kayda değer bir alan işgal olabilir.

Çift dosyaları bulmak için harika uygulamaların araştırmasını yaptık ve onları dosyaları temiz tutmaları için düzenli bir temel üstünde kullandık.

Bu uygulamalardan herhangi birini, bir veya iki dosya üzerinde her gün kullanarak, daha temiz ve düzenli bir sabit sürücü için büyük ilerleme kat edebilirsiniz. Dilerseniz bu uygulamaları bütün sabit sürücünüz üzerinde çalıştırabilirsiniz, ancak bu muhtemelen 10 dakikadan fazlasını alacaktır. Ben fotoğraflarınız ve müziklerinizden başlayıp daha sonra belgelerinize geçmenizi tavsiye ederim – bu üç klasör en çok çift dosyayla karşılacağınız klasörlerdir.

5. Dosyaları Uygulamalarla Birlikte Saklayın
Sabit diskimi temizlerken muazzam değişikliğe sebep olan şeylerden biri de çok sayıda şeyi Evernote’a taşımam oldu. Şimdi bütün belgelerim orada, ki yaklaşık 100 dosya. Bu 100 dosyayı dosyalama sistemimden çıkardığım anlamına geliyor. Ayrıca orada çok sayıda PDF’i saklıyorum – dahası sözleşmeler, önemli çıktılarım, slaytlarım da orada.

Bunun için tabii ki online uygulamalar da kullanabilirsiniz. Eğer Flickr olmasaydı, büyük ihtimalle elimin altında bulunmasını istediğim birçok resmi indirecektim. Dropbox, bilgisayarlarım arasında birçok dosyayı kopyalamak zorunda olmadığım anlamına geliyor. Siz ayrıca Google+, Facebook veya sayısız diğer aracı, fotoğraflarınızı resimler klasöründe tutmamak için kullanabilirsiniz.

Eğer bir adım daha ileri gitmek isterseniz, sabit sürücünüzü parçaya bölerek eski dosyalarınızı yeniden ihtiyaç olana kadar size engel olmaması için buraya atabilirsiniz.

Ne yaparsanız yapın, 10 dakikanızı dosyalarınızı güvenilir uygulamalara taşımak ve sonra bilgisayarınızdan silmek için harcayın. 10 dakika içerisinde çok sayıda dosyadan kurtulabilirsiniz, ve emin olun bu kadarcık zamanda ne kadar alanın temizlendiğini ve ne kadar dağınıklıktan kurtulduğunuzu görünce şaşıracaksınız.

Şimdi Sabit Diskinizi Temizleyin!
İşte bitti: Sabit sürücünüzü temizleyecek, masaüstünüzdeki dağınıklıktan kurtaracak ve hayatınızdaki düzensizliği azaltacak ve 10 dakika veya daha kısa zamanınızı alacak 5 şey. Şimdi başlayabilirsiniz!

Sabit sürücünüzü temiz tutmak için uyguladığınız favori yöntemleriniz var mı? Ya da her yere dağılmış devasa dosya kalabalıklarıyla bir sorununuz yok mu? Düşüncelerinizi aşağıda bizimle paylaşın/p>

Alparslan DEMİR / sosyalmedya.co

SON BLOGLAR