Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Selfie özgüveninizi sarsabilir!

Facebook'ta arkadaşlarınızın fotoğrafları ile kendi fotoğraflarınızı kıyaslıyor musunuz?
Selfie özgüveninizi sarsabilir!

Facebook'ta arkadaşlarınızın fotoğrafları ile kendi fotoğraflarınızı kıyaslıyor musunuz? Araştırmaya göre, kadınların Facebook'ta geçirdikleri süre arttıkça, kendi dış görünümlerini arkadaşlarınınkiyle kıyasladıkları ve kişisel imajları hakkında gittikçe olumsuz hissetmeye başladıkları görüldü. İngiltere ve ABD'li bilim insanlarına göre özellikle kadınlarda, selfie ve diğer fotoğraflara bakmak  kişisel imaj ilgili özgüveni sarsabilir.

Facebook'da zaman harcayıp arkadaşların resimlerine bakmanın kadınların kendi bedenleri ve imajlarıyla ilgili özgüvenini sarsabileceği anlaşıldı.

Yeni bir araştırmaya göre, kadınlar sosyal medyada "selfie" ve diğer fotoğraflara baktıkça, kendilerini başkalarıyla kıyaslayarak olumsuz çıkarsamalara varabiliyorlar.

İngiltere ve ABD'den uzmanlar bu konuda eş dost fotoğraflarının, ünlü fotoğraflarından çok daha etkili olabileceğine dikkat çekiyor.

Bu, sosyal medyada harcanan zaman ile insanların görünümleriyle ilgili özgüven sorunları arasındaki etkileşimi inceleyen ilk araştırma.

Genel olarak kitle iletişim araçlarında yayınlanan ünlü fotoğraflarının özellikle kadınları kendi imajları konusunda etkilediği biliniyor.

Fakat sosyal medyanın bu konudaki etkileri konusunda pek az şey biliniyordu.
Genç kadınlar arasında sosyal paylaşım ağlarının kullanımı çok yaygın ve kadınlar kendi fotoğraflarını erkeklere kıyasla çok daha fazla paylaşıyor.
Bunun kadınların kendi görünümlerine ait algılarını nasıl etkilediğini araştırmak amacıyla Britanya'daki Strathclyde ve ABD'den Ohio Üniversiteleri 881 kadın öğrenciyi içeren bir çalışma yaptılar.
Genç kadınlara Facebook kullanımları, beslenme düzenleri, ne kadar egzersiz yaptıkları ve kendi imajlarıyla ilgili fikirleri soruldu.

'Gerçeklikten uzak'
Seattle'da bir konferansa sonuçları aktarılan araştırma, sosyal medya kullanımı ile beslenme bozuklukları arasında bir bağlantı bulmadı.
Ama sosyal paylaşım sitelerinde geçirilen zaman ile kadının kendine dair imajı arasında bir ilişki bulunduğunu ortaya koydu.
Kadınların Facebook'da geçirdikleri zaman arttıkça, kendi görünümlerini arkadaşlarınınkiyle daha çok kıyasladıkları ve kendi imajları hakkında daha olumsuz hissetmeye başladıkları görüldü.
Strathclyde Üniversitesi'nden Petya Eckler "Sosyal medyada fiziki görünümlere bakmanın etkisi geleneksel kitle iletişim araçlarında fotoğraf görmekten çok daha fazla çünkü sosyal medyada fotoğraflarına baktığınız insanları tanıyorsunuz" diyor.
Eckler, "Bu karşılaştırmalar çok daha etkileyici oluyor ama aslında geleneksel medyadaki kadın imajları kadar gerçekçilikten uzak olabilir" diye sürdürüyor.


Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce

SON BLOGLAR