Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Ekran kartı alacaksanız bu 4 maddeye dikkat edin

Bilgisayarının teknik özelliklerini yükseltmek isteyenler sıra ekran kartına geldiyse bu önerileri mutlaka dikkate alın...
Ekran kartı alacaksanız bu 4 maddeye dikkat edin

Bilgisayarınızı yükseltmek isteyenlerin yapabilecekleri en iyi yatırımların arasında yeni bir grafik kartı satın almak var. Özellikle oyun tutkunuysanız veya videodüzenliyorsanız, güçlü bir karta ihtiyacınız var. Ancak gerçekçi grafikler ve hızlı video işleme, size ucuza mal olmayacak.

1-PERFORMANS PAHALIDIR
Grafik kartlarının değişmez gerçeği: En üst düzey performans istiyorsanız, ödeyeceğiniz para da çok olacak. Dünya sınıfında bir grafik performansı için 800 - 1.000 doları aşmaya hazırlanın. Ancak iyi bir performans için bu kadar çok ödemede bulunmanız gerekmiyor. Çünkü belirli bir noktadan sonra ödeyeceğiniz her dolar, sizde daha az performans katkısında bulunuyor (bu durum, "azalan verimler" olarak adlandırılıyor). Bazısına göre azalan verimlerin başladığı nokta, 500 dolar seviyesinde. Orta seviye kartların, yani 200 dolar seviyesindeki kartların ortalama tüketici için fazlasıyla yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

2. İHTİYAÇLARINIZI BELİRLEYİN
Model numaraları, karta özel teknolojiler, çekirdek sayısı gibi birçok faktör, satın alma sırasında kafanızı karıştırabilir. Ancak önemli olan, ne yapmak istediğinizi belirlemek ve bu konuda size hangi teknik özelliklerin yardımcı olacağını bilmek.
Örneğin PC'nizde Fallout 4 oynamak istiyorsanız, oyunun grafik gereksinimlerine bakın ve bunu bir temel olarak kullanın. Ne kadar para harcamanız gerektiğini de düşünün - satın alma sırasında bütçenizi ayarlamanız gerekebilir, ancak kafanızda bir başlangıç fiyatının olmasında fayda var. Neye ihtiyacınız olduğunu ve ne kadar harcayacağınızı belirledikten sonra, belirli fiyat aralıklarındaki kartların performansını karşılaştırmak için www.videocardbenchmark.com adresine göz atın.

3. RAM, ÖNEMLİ
Az önce söylediğimiz gibi her grafik kartı, anlaması zor bir dizi istatistikle geliyor. Ancak bunların çoğunu bir kenara bırakıp, birkaç tanesine odaklanabilirsiniz. Önemli bileşenlerden biri olan RAM'in miktarı ve türüne dikkat edin. Yüksek performanslı kartlarda standart olarak DDR3 RAM'e yer veriliyor, ancak bugünkü teknoloji bunun da ilerisine taşındı. Bugün bulabileceğiniz en iyi RAM ise GDDR 5. DDR3 ile GDDR5 arasındaki farkın temel olarak bellek bant genişliği olduğunu söyleyebiliriz.

4. UYUMLULUĞA DİKKAT
Güç kaynağı, amper miktarı, kartın boyutu, genellikle uyumluluk sorunu çıkaran faktörler arasında. Anakartınızda bir PCIe 16 slotuna ihtiyaç duyacağınızı unutmayın. Bunun yanında grafik kartınızın PC'nizin içine rahatça sığması gerekiyor.

ETİKETLER

ekran kartı

SON HABERLER